تبلیغات
مهندسی و اطلاعات - معرفی رشته مهندسی معماری
 
مهندسی و اطلاعات
درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهندس کاغذچی
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

معماریمعماری یا مهرازی هنر و فن طراحی و ساختن بناها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی برای پاسخ هم‌آهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است.باید معماری را از مهندسی سازه و ساخت و ساز متمایز ساخت. گرچه بسیاری از بناها (نظیر خانه‌ها و مکان‌های عمومی) کاملا در حیطهٔ دانش معماری‌ست، برخی سازه‌ها و بناهای دیگر (مثل یادمان‌ها، پل‌ها، کارخانه‌ها و غیرو) وجود دارند که در مرزی بین معماری و مهندسی یا معماری و هنر قرار می‌گیرند.


بس‌گونه‌گی معماری

هر فرهنگ دارای معماری مختص به خود است.[۱] دورافتاده‌ترین قبایل نیز چادرها، کلبه‌ها، تزیینات و شیوهٔ مجتمع‌سازی مربوط به خود را دارند.

شکل نهایی معماری هر فرهنگ و تمدن نتیجهٔ عوامل اقلیمی (آب و هوا، پستی‌ها و بلندی‌ها و مصالح موجود)، پیشرفت‌های تکنیکی، وجود نیروی کار و نهادهای اجتماعی، عقاید مذهبی و نظریه‌های علمی است. با این حال برخی عوامل در بیش‌تر جوامع وجود دارند. عواملی که معمولا با نیازهای بدن انسان مرتبطند.

محافظت در برابر اتفاقات هواشناختی، مقیاس خاص عناصر معماری -در تناسب با بدن انسان-، منبع گرما، مکان مناسب برای دخیره غذا و پیش‌بینی نیازهای بهداشتی از عواملی‌ند که در فرهنگ‌های مختلف وجود دارند. ولی هر فرهنگ با توجه به اولویت‌هایش، رابطه‌اش با طبیعت و درکش از بدن انسان به این نیازها پاسخ می‌دهد.


معماری و هنر

ارکستر فیلارمونیک والت دیزنی اثر فرانک
گری

معماری یک هنر اجتماعی‌ست.[۲] معماران گاه بناهایی را با ایده‌های شخصی طراحی می‌کنند و حتی می‌سازند، ولی بیشتر ساختمان‌ها با توجه به نیازهای اجتماعی طراحی می‌شوند. معمولا از معماران انتظار می‌رود که یک ساختمان مشخص را در یک مکان مشخص طراحی کنند. در روند ساخت یک ساختمان افراد زیادی درگیر می‌شوند؛ به مقدار زیادی سرمایه و منابع و به تخصص‌های دیگری به جز معمار نیاز است. هم‌چنین قوانین و آیین‌نامه‌های ساختمانی تصمیم‌گیری‌های معمار را محدود می‌کنند.

در طراحی یک ساختمان معمار تصمیم‌گیرندهٔ نهایی‌ست؛ ولی خواست جامعه، قوانین و درخواست‌های کارفرما بر تصمیم‌های او اثر می‌گذارند. اتفاقی مشابه نیز در مورد ظاهر و نمای ساختمان‌ها می‌افتد. حتی امروزه که از تجربه‌های جدید و ناآشنای ظاهری استقبال می‌شود، در بسیاری از شهرها به ویژه شهرهای تاریخی مقرراتی وجود دارد تا ساختمان‌های جدید در قالب شهری جا بیافتند و از یک زبان مشترک ظاهری پیروی کنند.

گرچه محدودیت‌هایی که توسط عوامل بیرونی بر تصمیم‌گیری معمار اثر می‌گذارد در میان بیشتر معماران یک واقعیت پذیرفته شده‌است، ولی در تاریخ معمارهای مهم و معروفی نیز وجود داشته‌اند که بر روی کاغذ و بدون توجه به نیازهای جامعه یا حتی قوانین فیزیک کار کرده‌اند؛ مانند جیوانی باتیستا پیرانسی و آنتونیو سنت-الیا. این نوع معماران گاه به تمسخر معمار کاغذی نامیده می‌شوند.[نیازمند منبع]

با این همه نباید خواست اجتماع را به دیدهٔ یک مانع در برابر اهداف هنرمندانهٔ معمار نگریست. بیش‌تر معمارها به این درخواست‌ها به عنوان شرایط طبیعی یک مسیر هنری نگاه می‌کنند.


معماری و مهندسی

همان‌گونه که معماری رابطه‌ای مشخص با هنرهای زیبا دارد، رابطهٔ مشخصی هم با مهندسی دارد. معمار می‌تواند نقش یک مهندس را بازی کند اما نباید فراموش شود که هر یک از این دو حرفه تعریف مشخصی دارند. بیش‌تر ساختمان‌های تاریخی که مورد تحسین واقع شده‌اند به دست اشخاصی ساخته‌شده‌اند که هم معمار و هم مهندس بوده‌اند. هر بنا نیاز به پیش‌بینی‌های تکینیکی دارد که کار مهندس است. در حالی‌که معمار علاوه بر دیدن این نیازها، باید فراتر رود و معنا، حس یا ایده‌ای را منتقل کند. برای مثال یک بنای مذهبی مثل کلیسا باید بیان کنندهٔ یک نظم کیهانی، منتقل‌کنندهٔ احساس ایثار و حتی آموزش‌دهندهٔ ایمان و فلسفهٔ مذهبی از لابلای ریختها و تزیینات باشد. یک ساختمان حکومتی هم باید دارای شخصیت خاص باشد و بازدیدکنندگان (یا شهروندان) را به یک رفتار مورد انتظار وادارد. خانهها نه تنها عمل‌کردی و ایمن بلکه باید دارای شخصیتی گرم و خانگی باشند. این اهداف و سیاست‌ها توسط فرهنگ یا حتی خود شخص سازنده تعریف می‌شوند و در حوزهٔ کاری معمار (و نه مهندس) قرار دارند.

برخی معماران[۳] بارها عنوان کرده‌اند که یک بنای کارکردی و ایستا ذاتا زیبا و مطلوب است و معماری باید تنها به عنوان شاخه‌ای از مهندسی شناخته شود. با این همه این دیدگاه منتقدان بسیاری دارد و بناهای کمی واقعا با در نظر داشتن این تئوری طراحی و ساخته می‌شوند.

ویترویوس: ایستایی، کارایی، زیبایی

حدود ۲۰ سال قبل از میلاد، ویترویوس معمار رومی چیزی را که امروز نخستین کتاب باقی‌مانده در باب معماری شناخته می‌شود را نوشت. این کتاب به عنوان تنها نوشته دربارهٔ معماری یونان و روم باستان از اعتبار والایی در میان معماران بهره‌مند بوده و برای قرن‌ها ماخذ اصلی بیش‌تر نظریه‌های معماری به شمار می‌رفته‌است.

در این کتاب ویتروویوس کیفیت‌های لازم معماری را در سه ردهٔ اصلی ایستایی (به لاتین: firmitas)‏، کارایی (به لاتین: utilitas)‏ و زیبایی (به لاتین: venustas)‏ تقسیم‌بندی کرد. این رده‌بندی برای قرن‌های زیادی بین معماران کاملا پذیرفته شده بود. هر کدام از این عبارت‌ها به اشکال گوناگون ترجمه و تفسیر شده‌اند؛ معنای آنها در طول زمان تغییر کرده و اهمیت آنها به چالش کشیده شده‌است تا جایی که برخی پیش‌نهاد کرده‌اند یکی از این سه کیفیت می‌تواند نتیجهٔ طبیعی دوتای دیگر باشد.[۴] با این همه این سه کیفیت برای قرن‌ها اصول معماری و به ویژه معماری غربی را تبیین کرده‌اند و هنوز از آنها به عنوان چارچوبی برای بررسی خوب یا بد بودن معماری استفاده می‌شود.

ایستایی

ایستایی روشن‌ترین مشخصه از بین سه عبارت ویتروویوس است.

هر بنا بایستی ایستا باشد: وزن خود، بارهای زنده، نیروهای زلزله و باد و دیگر نیروها -که قابلیت تخریب ساختمان را دارند- را مهار کند. انتظار می‌رود یک بنای خوب ایستایی لازم و کافی را با به کار بردن مصالح و شیوهٔ ساخت مناسب و بدون هدر دادن بی‌مورد منابع تامین کند.

در نظر ویتروویوس، ایستایی شامل معنای پایداری (به لاتین: Peranitas)‏ نیز بوده‌است. بناها باید قابلیت عمر طولانی (چندین قرن در برخی موارد) را داشته باشند. این معنا امروز تغییر یافته‌است. به عنوان مثال بناهای موقتی و قابل جابجایی در بسیاری از موارد معماری خوب به شمار می‌رود. از سوی دیگر به نظر می‌رسد برای سازه‌های موقتی و قابل جابجایی بایستی معیارهای پایداری دیگری جدیدی در نظر گرفت. حتا یک بنای موقتی که تنها یک‌بار مورد استفاده قرار می‌گیرد و سپس تخریب می‌شود باید قابل بازیافت باشد و ازین لحاظ با اصول و محدودیت‌هایی در طراحی مواجه‌است.

ایستایی یک بنا به مصالح و شیوهٔ ساخت آن بستگی دارد. تفاوتی بنیادین را در ساخت جرزهای باربر به وسیلهٔ روی هم قرار دادن بلوک‌ها (سنگی، خاکی یا مصالح دیگر) و استفاده از قاب‌ها یا اسکلت‌هایی که با عناصر غیر باربر پوشیده می‌شود می‌توان مشاهده کرد. در تاریخ معماری غرب معمولا روش اول روش غالب ساخت بوده‌است. در معماری ژاپنی، معماری چینی و معماری عشایری روش دوم بیش‌تر مشاهده می‌شود.

در ایران، تا پیش از حملهٔ اسکندر و در شیوهٔ معماری پارسی با الهام از معماری تمدن اورارتو شیوهٔ دوم رواج بیش‌تری داشته‌است که این را می‌توان در تخت جمشید ناظر بود. از شیوهٔ معماری پارتی به بعد، در دوران ساسانیان با الهام از معماری عیلام و در معماری دوران اسلامی، روش اول تبدیل به روش رایج ساخت‌وساز شد.در یک رده‌بندی دقیق‌تر می‌تواند مصالح ساختمانی را دستکم در پنج رده تقسیم کرد. هم‌چنین می‌توان چهار روش بنیادین در ساخت را نام برد.

روش‌ها

کارایی

کارایی یک بنا شامل عمل‌کرد (به انگلیسی: Function)‏ و هم‌چنین نقش آن به عنوان پناه‌گاه‌است. عمل‌کرد یک ساختمان تاثیر عمیقی بر شکل‌گیری فضاهای مختلف و اندازه و ریخت آنان می‌گذارد. نقش پناهگاهی نیز گاه روی جهت‌گیری و شکل ساختمان اثر گذار است، ولی بیش‌ترین اثر آن را در پوستهٔ ساختمان - حد فاصل آن با فضای بیرون- می‌توان مشاهده کرد. نقش پناه‌گاهی یک ساختمان بر روی سیستم‌های مکانیکی درون ساختمان هم اثرگذاری ویژه‌ای دارد.

مفهوم عمل‌کرد بیش از آن‌که به نظر می‌رسد مورد مناقشهٔ منتقدان بوده‌است.[۵] بحث در مورد عمل‌کردگرایی (نظریه‌ای که بیان می‌دارد ریخت یک معماری می‌تواند تنها با توجه به عمل‌کردش ساخته شود) ایدهٔ محوری معماری قرن بیستم بود. در برخی موارد منتقدان پست مدرنیست معماری عمل‌کردگرا را با معماری مدرن یکی دانسته‌اند -و هر دو را رد کرده‌اند-. امروزه عمل‌کردگرایی معمولا یک تفکر ارتجاعی و متعلق به گذشته تلقی می‌شود و حتا گفته می‌شود نمی‌توان بنایی را یافت که تنها با توجه به عمل‌کردش شکل گرفته باشد. با این همه از کتاب‌های راهنمای عمل‌کردگرایی چون اطلاعات معماری نویفرت به وفور در تمرین‌ها و مدارس معماری استفاده می‌شود.

عمل‌کردگرایی در طراحی کارخانه‌ها و خانه‌سازی‌های انبوه اصالت خاصی یافت. در کارخانه‌ها، هدف چیدمان فضاها با توجه به روند تولید، کاهش جابجایی‌ها و در نهایت افزایش بهره‌وری موجب این اتفاق شد. در مورد خانه‌سازی مساله، ساخت خانه‌های انبوه، ارزان و باکیفیت بود. با برنامه‌دهی فضا با توجه به عمل‌کرد می‌شد بهینه‌ترین اندازهٔ لازم برای هر اتاق را به دست آورد و بنابرآن خانه‌هایی حداقلی ساخت. با ارزان‌تر شدن هزینهٔ و کاهش مدت زمان ساخت، امکان ساخت خانه‌های بیش‌تر فراهم می‌آمد. این مساله در میانهٔ دههٔ ۱۹۲۰ -که کمبود خانه یک مشکل حاد بود- مورد توجه معماران اروپا (به ویژه معماران آلمانی) قرار گرفت و باز پس از جنگ جهانی دوم به عنوان یک مساله مهم مطرح شد. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ با افت نیاز به خانه‌سازی‌های انبوه، عمل‌کردگرایان به تدریج مورد انتقاد قرار گرفتند. عمدهٔ محورهای انتقاد از عمل‌کردگراها آثاز مخرب روان‌شناختی - و جامعه‌شناختی وقتی که بحث شهرسازی پیش می‌آید- و زیبایی شناسی ضعیف این نوع معماری است.

در یک نگاه تاریخی می‌شود گفت عمل‌کرد -با تعاریف مدرنیست‌ها- اثر کمی بر ریخت‌شناسی معماری داشته‌است. ساختمان‌ها را می‌توان با توجه به عمل‌کردشان به ساختمان‌های مذهبی، حکومتی، اقامتی، تولیدی، آموزشی، تفریحی و غیرو رده‌بندی کرد. ولی نمی‌توان به آسانی پذیرفت که شکل یک ساختمان بر اثر عمل‌کرد آن ساخته می‌شود. یک خانه با نیاز به خوابیدن، پخت و پز، ذخیرهٔ غذا و گاهی کارکردن تعریف می‌شود ولی مفهوم خانواده و روابط بین زن و مرد نیز بر ریخت آن تاثیر به سزایی دارد. امروزه این یک اصل پذیرفته شده‌است که در همهٔ فرهنگ‌ها فضای داخلی خانه در به شکل مردانه یا زنانه‌است و روابط بین این دو نوع فضا، یک عامل بنیادی در برنامه‌دهی معماری به شمار می‌رود.

زیبایی

مصالح و تراش‌خوردن

تزیینات

تناسب و هندسه

اقتضاء

معنا

نوآوری

معماری و طراحی

برخی تعریف‌های معماری

معماری بر سه قسم است. یکی ساخت بناها و دیگری ساخت ساعت‌ها و سوم ساخت ماشین‌آلات. بناها خود بر دو نوعند: بناهایی که برای استفاده همگان و استحکام بخشیدن به شهرها در مکان‌های عمومی ساخته می‌شوند و بناهایی برای استفادهٔ شخصی افراد.(...) هر سه این‌ها باید با توجه به دوام ٰ راحتی استفاده و زیبایی ساخته شوند
ویتروویوس، تقریبا ۲۰ سال قبل از میلاد
معماری چیست؟ فرم مجسم اصیل‌ترین اندیشه‌های انسانی! شوق او! انسانیت او! ایمان او! دین او! این چیزی‌ست که روزی معماری بود.
وظیفهٔ معماری برقرار کردن ارتباط حسی‌است به وسیلهٔ مصالح خام.
معماری بازی احجام است در زیر نور.


 


 

معماری ارادهٔ سالیان است که در زبان فضایی بیان می‌شود.
معماری موسیقی جامد است.
گوته معماری ردپای زمان است بر فضا.


 

تاریخ معماری

آموزش معماری

ریجستارهای وابسته


 

منابع

گزاره‌های این مقاله از منابع ذیل برداشته شده‌اند، مگر آن‌که در پانویس ذکر شده باشد.

 • Addis, Bill (2007) Building: 3000 Years of Design Engineering and Construction, London, Phaidon. 978-0-7148-4146-5
 • Ching, Francis D. K. , Mark M. Jarzombek & Vikramaditya Prakash (2007) A Global History of Architecture, New Jersey, Wiley. 0-471-26892-5
 • Conrads, Ulrich (ed) (1970) Programs and Manifestoes on 20th-century Architecture, Cambridge, MIT Press. 0-262-53030-9
 • Deplazes, Andrea (2006) Constructing Architecture: Materials, Processes, Structures, A Handbook, Basel, Birkhäuser. 978-3764371906
 • Forty, Adrian (2000) Words and Buildings: A Vocabulary of Modern Architecture, London, Thames & Hudson. 0-500-28470-9
 • Kostof, Spiro (1995) A History of Architecture: Settings and Rituals, New York, Oxford University Press. 0-19-508379-2
 • Kruft, Hanno-Walter (1994) A History of Architectural Theory from Vitruviusto the Present, New York, Princeton Architectural Press. 1-56898-010-8
 • Summers, David (2003) Real Spaces: World Art History and the Rise of Western Modernism, London, Phaidon. 0-7148-4244-3
 • حجت، عیسی (۱۳۸۸)، مشق معماری، انتشارات دانشگاه تهران
 • سیمون آنوین (چاپ فارسی۱۳۹۰)، بیست بنا که هر معماری باید بشناسد، نشر پشوتن، مترجم مسعود حبیبی، حسین محمدرسولی
 • زیگفرد گیدیون (چاپ فارسی ۱۳۵۵)، فضا، زمان و معماری: رشد یک سنت جدید، نشر علمی و فرهنگی، مترجم منوچهر مزینی
 • وین اتو(چاپ فارسی ۱۳۸۴)، معماری و اندیشه نقادانه، ناشر فرهنگستان هنر، مترجم امینه انجم شعاع

http://www.memari-az.com


 

پانویس

 1. برای بس‌گونه‌گی معماری نگاه کنید به Crouch &Johnson (2001) pages 1-3, Ching, Jarzombek & Prakash "Preface".
 2. درباره معماری و هنر اجتماعی نگاه کنید به: Kostof (1995) pages 7-8, Crouch& Johnson (2001) pages 1-3 and Ching, Jarzombek & Prakash "Preface"
 3. از جمله لوییس سالیوان ٰ،میس ون در روهه و والتر گروپیوس
 4. به عنوان مثال گفته می‌شود ساختمان‌هایی که کارآمد و ایستا باشند ذاتا زیبا هستند. نگاه کنید به ریخت تابع عمل‌کرد است
 5. Forty (2000) صفحات ۱۷۴-۱۹۵
 6. Conrads (1970) صفحهٔ ۴۶
 7. به سوی معماری جدید:مهندسی زیبایی‌شناسی و معماری /جرم
 8. Conrads (1970) صفحهٔ ۶۱
 9. Conrads (1970) صفحهٔ ۷۴


 

جستجو در ویکی‌انباردر ویکی‌انبار
پرونده‌هایی دربارهٔ معماری
موجود است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 13 اسفند 1391
مهندس کاغذچی
دوشنبه 7 مرداد 1398 11:11 ب.ظ

Wonderful stuff, Many thanks!
canadian online pharmacies rated drugs for sale usa trust pharmacy canadian canadian pharmacy canadian pharmaceuticals reviews canadian pharmaceuticals reviews northwest pharmacies in canada drugstore online shopping reviews canada online pharmacies canadian pharcharmy online
یکشنبه 2 تیر 1398 02:00 ب.ظ

You explained that terrifically.
cialis online link for you cialis price cialis for bph cialis from canada cialis 5 mg buy cialis 5mg prices for cialis 50mg cialis 05 cialis name brand cheap buy cialis
شنبه 1 تیر 1398 06:36 ق.ظ

Cheers. Quite a lot of stuff.

cialis dosage how does cialis work cialis kaufen buy brand cialis cheap how do cialis pills work cialis qualitat order cialis from india prescription doctor cialis cialis rezeptfrei buy cialis online nz
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:07 ب.ظ

Well expressed really! .
cialis generika in deutschland kaufen only now cialis for sale in us generic cialis 20mg uk generic cialis pro trusted tabled cialis softabs we like it safe cheap cialis cialis price thailand ou trouver cialis sur le net miglior cialis generico enter site natural cialis
شنبه 25 خرداد 1398 12:11 ب.ظ

You said it perfectly.!
cialis 5mg prix sublingual cialis online cialis en 24 hora cialis sans ordonnance buying brand cialis online cialis flussig if a woman takes a mans cialis does cialis cause gout cialis baratos compran uk are there generic cialis
جمعه 24 خرداد 1398 10:03 ب.ظ

Wonderful postings. Thank you!
trusted tabled cialis softabs cialis generico cialis free trial acheter cialis meilleur pri only here cialis pills buy generic cialis cialis generic tadalafil buy cialis uk next day rezeptfrei cialis apotheke cialis reviews
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:00 ب.ظ

Very good facts. Appreciate it.
prescription doctor cialis tadalafil prezzo cialis a buon mercato cialis tablets cialis australian price canada discount drugs cialis generic cialis with dapoxetine cialis 100 mg 30 tablet generic cialis 20mg uk cialis 10mg prix pharmaci
دوشنبه 20 خرداد 1398 05:52 ق.ظ

Regards. Excellent stuff!
cialis coupons printable generic cialis 20mg uk buy cialis tadalafil 10 mg cialis online nederland cuanto cuesta cialis yaho generic cialis 20mg tablets ou acheter du cialis pas cher cialis online chinese cialis 50 mg
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 09:14 ب.ظ
プラダスーパーコピー、スーパーコピーブランド(N級品)通販専門店
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 09:14 ب.ظ
業界最大級世界一流のブランド コピー 服 メンズ ,卸売, supreme 海外 通販 公式 スーパーコピー のブランドバッグや、
چهارشنبه 21 فروردین 1398 01:12 ب.ظ

Helpful facts. Thanks a lot.
best canadian mail order pharmacies canadian pharmacies that ship to us canadian pharmacy drugstore online india canadian medications by mail drugs for sale in canada canadian online pharmacy canadian pharmaceuticals reviews top rated canadian pharmacies online canadian pharmacys
شنبه 17 فروردین 1398 12:41 ب.ظ
日本最激安のブランドスーパーコピー 代引き専門店!
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:55 ق.ظ

Superb facts, Appreciate it!
cialis e hiv cialis kaufen cialis rezeptfrei sterreich cialis rezeptfrei cialis per paypa effetti del cialis does cialis cause gout cialis savings card cialis dosage tadalafil 10 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 11:30 ب.ظ

You suggested that wonderfully.
cialis prezzo al pubblico cialis 20 mg cut in half no prescription cialis cheap cialis italia gratis cialis prices click now buy cialis brand cialis tablets online prescriptions cialis precios de cialis generico best generic drugs cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 11:58 ق.ظ

Kudos, Ample info.

we recommend cheapest cialis chinese cialis 50 mg cialis prices cialis en 24 hora what is cialis generic cialis with dapoxetine generic cialis levitra acquisto online cialis canadian cialis how to purchase cialis on line
دوشنبه 12 آذر 1397 12:38 ق.ظ

Amazing loads of awesome facts!
ou trouver cialis sur le net acquistare cialis internet cialis pas cher paris buy name brand cialis on line order a sample of cialis cialis mit grapefruitsaft prezzo di cialis in bulgaria generic cialis levitra achat cialis en suisse buying cialis in colombia
یکشنبه 11 آذر 1397 11:28 ق.ظ

Nicely put. Cheers.
viagra vs cialis tadalafilo enter site natural cialis acquistare cialis internet 40 mg cialis what if i take legalidad de comprar cialis cialis kaufen wo cipla cialis online cialis ahumada cialis 10mg prix pharmaci
شنبه 10 آذر 1397 11:20 ق.ظ

Whoa all kinds of amazing data.
cialis kaufen venta cialis en espaa 200 cialis coupon cuanto cuesta cialis yaho where cheapest cialis cialis side effects dangers buy cialis online cheapest generic cialis 20mg tablets cialis y deporte tadalafil tablets
شنبه 10 آذر 1397 12:04 ق.ظ

You've made the point.
order generic cialis online the best site cialis tablets cialis 20mg preis cf cialis daily reviews buy brand cialis cheap cialis generic how to purchase cialis on line precios cialis peru cialis sale online we like it safe cheap cialis
جمعه 9 آذر 1397 12:32 ب.ظ

Thank you. Helpful information.
brand cialis generic cialis daily comprar cialis 10 espa241a cialis generika buy cialis cheap 10 mg look here cialis cheap canada cialis flussig achat cialis en suisse tarif cialis france acheter du cialis a geneve
جمعه 9 آذر 1397 12:59 ق.ظ

Thanks! Lots of write ups.

india cialis 100mg cost cialis patent expiration tadalafil generic generic cialis soft gels cialis in sconto generic cialis 20mg uk rx cialis para comprar achat cialis en suisse purchasing cialis on the internet precios cialis peru
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:53 ب.ظ

You mentioned it well.
prix cialis once a da cialis et insomni female cialis no prescription tadalafil generic cialis usa cost cialis for sale south africa opinioni cialis generico we recommend cialis best buy cialis coupons cialis dosage
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:52 ق.ظ

Very good forum posts. Thanks!
cialis in sconto cialis 5 mg buy prezzo di cialis in bulgaria cialis preise schweiz cialis pills price each purchase once a day cialis cialis canada on line we choice cialis uk buy cialis cheap 10 mg cialis efficacit
پنجشنبه 19 مهر 1397 02:20 ق.ظ

Many thanks, Lots of content.

buy generic levitra levitra without a doctor prescription buy levitra generic levitra prices vardenafil 20mg buy 10 mg levitra vardenafil 20mg levitra generic buy levitra generic buy levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 01:59 ق.ظ

Truly quite a lot of amazing data.
cialis vs viagra walgreens price for cialis tadalafil 10 mg we recommend cialis best buy cialis dosage amounts cialis cipla best buy try it no rx cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne only now cialis 20 mg 40 mg cialis what if i take
شنبه 7 مهر 1397 11:48 ب.ظ

Really quite a lot of good data!
cialis 100 mg 30 tablet cialis price thailand free generic cialis precios de cialis generico non 5 mg cialis generici estudios de cialis genricos cialis official site cialis 20 mg cut in half cialis generico in farmacia cialis 20 mg effectiveness
شنبه 31 شهریور 1397 03:08 ب.ظ

Thanks a lot, Numerous info.

prescription drugs without prior prescription pharmacy canada drugstore online shopping canadian pharmacycanadian pharmacy canadian medications pharmacy canadian discount pharmacies in canada online pharmacy canada online pharmacies legitimate order canadian prescriptions online canadian pharmacy
چهارشنبه 28 شهریور 1397 04:59 ب.ظ

Thank you. A good amount of material.

cialis 20 mg cut in half generic cialis at walmart cialis ahumada cialis professional yohimbe cialis professional yohimbe i recommend cialis generico cialis en 24 hora cialis 20mg preis cf cialis 10 doctissimo generic cialis in vietnam
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:34 ق.ظ

Incredible loads of terrific material!
cialis price thailand tadalafil 5mg canada discount drugs cialis only best offers cialis use can i take cialis and ecstasy cialis prezzo al pubblico click here take cialis cialis tadalafil online buy original cialis cialis 5 mg
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:50 ق.ظ

Good postings. With thanks.
viagra uk prescription where can i get sildenafil order cheap viagra find viagra best buy viagra pharmacies how to buy viagra online uk buy viagra cheap uk buying viagra uk where to buy viagra uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
 

استخاره با قرآن
استخاره